Zapraszam Cię do przeczytania wybranych przeze mnie artykułów: 
Bartłomiej Mayer
Bartłomiej Mayer 
redaktor PB.pl
Puls Biznesu
 

Słowackie sukcesy i problemy

Szanowni Państwo,

W dzisiejszym newsletterze OŚ, czyli Obserwatorze Środkowoeuropejskim koncentrujemy się na Słowacji.

W Bratysławie rozpoczął się właśnie proces w sprawie śmierci dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. Sprawa już jest jednym z najgłośniejszych procesów w historii kraju. A jednym z czerech oskarżonych jest biznesmen Marian Kočner.

Problemy prawne, chociaż zupełnie innego rodzaju, może mieć również słowacko-czeska grupa finansowa Penta. Rząd w Bratysławie zablokował w minionym tygodniu wartą ponad 15 mln EUR część majątku firmy. Dzisiaj dodatkowo pojawiły się wnioski do prokuratury i służb finansowych, a wszystko dotyczy działalności należącej do Penty firmy ubezpieczeniowej Dôvera i podejrzeń o wyprowadzenia z niej w 2009 r. 400 mln EUR. Przedstawiciele grupy finansowej zapewniają, że do niczego takiego nie doszło.


Nasz przegląd zaczniemy jednak od słowackich sukcesów. Okazuje się bowiem, że tamtejszy przemysł motoryzacyjny pobił w zeszłym roku kolejny rekord: z taśm fabryk w Bratysławie, Trnavie, Żylinie i Nitrze zjechało ponad 1,1 mln samochodów. Nasz południowy sąsiad produkuje ich już 202 na każdy tysiąc mieszkańców, czyli ponad pięć razy więcej, niż wynosi średnia europejska.


Do pozytywów można także zaliczyć informację o konsolidacji na czesko-słowackim rynku spożywczym. Kofola ČeskoSlovensko, czyli jeden z największych producentów napojów bezalkoholowych w Europie kupił bowiem firmę F. H. Prager, która w Czechach i na Słowacji produkuje cydr rzemieślniczy.


A teraz gorsze wieści: ze słowackim rynkiem bankowym pożegna się natomiast za kilka miesięcy jeden z większych regionalnych graczy branży finansowej, czyli węgierski OTP. Okazuje się, że woli znacznie mniejszą Słowenię.


Nie można też pominąć kwestii blokady przejść granicznych między Słowacją, a sąsiadami, w tym także Polską. Akcja słowackich transportowców polega nie blokowaniu przejazdu samochodów ciężarowych.


Bez wątpienia kłopotem dla Słowaków jest pojawienie się w kraju wirusa ptasiej grypy.


Epidemii obawiają się także Czesi, stąd wzmożone kontrole weterynaryjne drobiu pochodzącego z Polski, które potrwają do końca miesiąca, a może i dłużej.

Zobacz także

Węgrzy rosną w Polsce, przejęli spółkę za 4,3 mln zł
Węgrzy rosną w Polsce, przejęli spółkę za 4,3 mln zł Metrohouse Franchise, spółka zależna węgierskiej grupy Duna House podpisała umowę przejęcia Alex T. Great Sp. z o.o. (ATG), której będzie teraz jedynym właścicielem. Wartość transakcji to 4,3 mln zł, poinformował Budapest Business Journal. czytaj
Netrisk gotowy na podbój regionu
Netrisk gotowy na podbój regionu Polski właściciel węgierskiego insurtechu znalazł za oceanem partnera, który pomoże mu stać się czempionem w naszej części Europy czytaj
Ukraińska spółka otworzy w Polsce swój pierwszy zagraniczny hotel
Ukraińska spółka otworzy w Polsce swój pierwszy zagraniczny hotel Ribas Hotels Group z Odessy podpisał umowę na zarządzaniem hotelem w Jeleniej Górze, donosi serwis Ukraine Open For Business. czytaj
Białoruś wstrzymała dostawy ropy do Niemiec
Białoruś wstrzymała dostawy ropy do Niemiec Bielorusnieft zawiesił dostawy swojej ropy do rafinerii w Niemczech w styczniu, donosi Reuters powołując się na anonimowe źródła branżowe. czytaj
Otrzymujesz niniejszą korespondencję gdyż wyraziłeś zgodę na otrzymywanie przedmiotowego newslettera od Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o. Przypominamy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o., ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. W spółce jest powołany Inspektor Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl.
Twoje dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia naszych usług oraz w celach ar­chi­wal­nych. Posiadasz prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia prze­twa­rza­nia, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia udzielonej zgody. Wnioski w powyższym zakresie pro­si­my kierować na adres: rodo@bonnier.pl.