Zapraszam Cię do przeczytania wybranych przeze mnie artykułów: 
Bartłomiej Mayer
Bartłomiej Mayer 
redaktor PB.pl
Puls Biznesu
 

Czeskie przetasowania na szczytach

Szanowny Państwo,

opublikowany dzisiaj przez lokalną edycję miesięcznika „Forbes” ranking najbogatszych Czechów przynosi wiele, często zaskakujących roszad. Jest też dowodem, jak bardzo zmieniła się gospodarcza rzeczywistość pod wpływem pandemii.

Niedawna, tragiczna śmierć multimiliardera Petra Kellner, który wiosną zginął w wypadku na Alasce, spowodowała zmianę na najwyższym miejscu listy. Zajmuje je teraz wdowa po przedsiębiorcy Renáta Kellnerová wraz z rodziną. Jej majątek oszacowano na prawie 348 mld CZK (według obecnego kursu 62,9 mld zł), czyli o 81,7 mld CZK (14,8 mld zł) więcej, niż było w posiadaniu właściciela grupy PPF rok temu.

Trwające wciąż postępowanie spadkowe może jednak zmienić pozycję poszczególnych Kellnerów w kolejnych rankingach, szczególnie, że konkurenci nie śpią i również powiększają majątki w szybkim tempie. Wartość dobytku dwóch kolejnych czeskich biznesmenów przekroczyła właśnie 100 mld CZK. Są to Karel Komárek, właściciel m.in. firmy bukmacherskiej Sazka, którego wyceniono na 117,8 mld CZK (21,3 mld zł) oraz Radovan Vítek - do którego należy CPI Property Group - z majątkiem wartym 103 mld CZK (18,6 mld zł).

Ciekawostką jest najnowsza pozycja Andreja Babiša, czeskiego premiera, liderem ugrupowania ANO i właściciel holdingu Agrofert w jednej osobie. Jego majątek powiększył się w ciągu ostatniego roku w relatywnie niewielkim stopniu, bo tylko o 900 mln CZK i sięgnął 74,9 mld CZK (13,6 mld zł zł), a to nie wystarczyło, by biznesmen-polityk utrzymał 4. pozycję w rankingu. Jest więc teraz dopiero 5. najbogatszym obywatelem Czech. W dodatku po piętach depcze mu człowiek, którego majątek w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększył się ponad…trzyipółkrotnie. 6. miejsce na liście zajmuje Aleš Zavoral, założyciel największego czeskiego sklepu internetowego Alza.cz. W czasie pandemii obroty tej firmy wzrosły tak bardzo, że majątek jej właściciela wzrósł z 18 mld CZK, aż do 65 mld CZK (czyli 11,8 mld zł). A że Czesi nadal bardzo chętnie kupują przez internet Aleš Zavoral może się dalej piąć w rankingu. W tej sytuacji nie wiadomo, czy Andrej Babiš utrzyma swoją obecną pozycję na liście najbogatszych Czechów.

Co więcej nie wiadomo też, czy utrzyma władzę. W najbliższy piątek i sobotę Czesi będą wybierali nowy parlament (a dokładniej jego niższą izbę). W najnowszych (z końca września) badaniach opinii społecznej populistyczne ANO, któremu lideruje Andrej Babiš ma wprawdzie najwyższe, sięgające 27,3 proc. poparcie, ale bardzo mocne są także dwa opozycyjne bloki. Współtworzona przez partie ODS, KDU-ČSL oraz TOP 09 centroprawicowa koalicja Spolu (po polsku Razem) może liczyć na 21,4 proc. głosów, zaś liberalno-centrowy sojusz partii Piratów i ruchu samorządowców STAN – na 17,4 proc. Wciąż nie wiadomo też, ile ugrupowań wejdzie ostatecznie do nowej izby poselskiej (poparcie dla aż trzech komitetów waha się na granicy progu 5 proc.).

W tej sytuacji bardzo trudno przewidzieć, jaka koalicja powstanie ostatecznie po wyborach i komu prezydent Miloš Zeman powierzy misję utworzenia nowego rządu.

Ten newsletter zaczęliśmy od doniesień zza południowej graniczy m.in. dlatego, że w ostatnich tygodniach bardzo często pisujemy w „Pulsie Biznesu” o polsko-czeskich relacjach gospodarczych i politycznych. Chodzi głównie o spór o kopalnię Turów. Wokół tej kwestii narosło wiele niedopowiedzeń czy wręcz nieprawd. By je wyprostować…


…Magdalena Graniszewska udała się na rozmowę do Ivana Jestřába, ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce. Dyplomata zapewnia, że jego rodacy mają dobrą wolę, ale chcą by przyszła umowa zawierała „gwarancję prawną tego, że zobowiązania będą przestrzegane”.


Wywodząca się z Czech firma Aures Holdings, która za pośrednictwem sieci salonów AAA Auto handluje używanymi samochodami znacznie zwiększyła w tym roku sprzedaż w Polsce.


Z kolei polska firma Kross, czołowy producent rowerów, stał się właśnie graczem numer jeden z Czechach. Wysokie pozycje ma także na rynku słowacki, węgierskim i rumuńskim i wszędzie tam chce być wkrótce liderem.


Chrapkę na podbój całej Europy Środkowej i Wschodniej ma także notowany na warszawskiej giełdzie e-sklep odzieżowy Answear.com. Wkrótce zacznie swe produkty oferować Chorwatom.

.

Zobacz także

Kernel zwiększył przychody i zyski. Zapowiedział dywidendę
Kernel zwiększył przychody i zyski. Zapowiedział dywidendę W IV kwartale roku obrotowego 2020/2021 Kernel zanotował 1,65 mln USD przychodów, 259 mln USD EBITDA i 164,9 mln USD zysku netto. czytaj
Węgrów czekają kolejne podwyżki stóp procentowych
Węgrów czekają kolejne podwyżki stóp procentowych Rosnąca nadal, mimo rozpoczętego cyklu zaostrzania polityki monetarnej, presja inflacyjna w węgierskiej gospodarce wymagać będzie kolejnych podwyżek stóp procentowych, stwierdził wiceprezes tamtejszego banku centralnego, którego cytuje Reuters. czytaj
Czeski bank centralny podniósł stopy procentowe
Czeski bank centralny podniósł stopy procentowe Czeski Bank Narodowy w czwartek zdecydował się podnieść referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych - z 0,75 do 1,5 proc. Analitycy spodziewali się podwyżki o 50 punktów bazowych do 1,25 proc., pisze Reuters. czytaj
Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu
Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego. Nagranie z uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na Facebooku minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. czytaj
Na Ukrainie przyjęto prawo o oligarchach
Na Ukrainie przyjęto prawo o oligarchach Parlament Ukrainy przegłosował w czwartek ustawę, która ma pomóc położyć kres korupcji i ograniczyć wpływy najbogatszych mieszkańców kraju. czytaj
Węgrzy chcą przejąć bank w Uzbekistanie
Węgrzy chcą przejąć bank w Uzbekistanie Węgierski OTP Bank planuje przejęcie państwowego Ipoteka Banku w Uzbekistanie, informuje Reuters. czytaj
Otrzymujesz ten newsletter gdyż jest on częścią usługi lub pakietu usług, z których obecnie korzystasz lub wyraziłaś/eś zgodę na jego otrzymywanie. Przypominamy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o., ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa, kontakt do Inspektora Ochrony Danych: adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl.
Twoje dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia naszych usług oraz w celach ar­chi­wal­nych. Posiadasz prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia prze­twa­rza­nia, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia udzielonej zgody. Jeśli chcesz skorzystać ze swoich praw napisz na adres: rodo@bonnier.pl. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdym mo­men­cie, lecz bez wpływu na zgodność z prawem prze­twa­rza­nia przed jej cofnięciem - jeśli chcesz odwołać zgodę kliknij tutaj.