Zapraszam Cię do przeczytania wybranych przeze mnie artykułów: 
Bartłomiej Mayer
Bartłomiej Mayer 
redaktor PB.pl
Puls Biznesu
 

Koronawirus kontratakuje w regionie

Szanowni Państwo,

w niniejszym Obserwatorze Środkowoeuropejskim, czyli newsletterze OŚ, trzeba wspomnieć, że w ostatnie dni przyniosły w naszej części kontynentu (choć nie tylko tutaj) niepokojące rekordy zakażeń COVID-19. W tę niedziele w Czechach zarejestrowano aż 1541 nowych przypadków, czyli najwięcej od początku pandemii. Był to już piąty z rzędu dzień, kiedy u naszych południowych sąsiadów liczba zakażeń przekraczała 1 tys.

Do tego poziomu zbliżają się również Węgry, które podobnie jak Czechy są krajem czterokrotnie mniejszym od Polski. Nad Balatonem w sobotę zanotowano 916 nowych infekcji COVID-19. 

Pod koniec zeszłego tygodnia rekord padł także na Ukrainie. 11 września u naszego wschodniego sąsiada zarejestrowano 3144 nowe przypadki koronawirusa (dotychczas najwięcej zakażeń jednego doby stwierdzono sześć dni wcześniej – 2836).

Nie wszędzie - nawet w naszym regionie - widać wzbieranie pandemicznej fali. Na Słowacji najwięcej zakażeń stwierdzono trzy i pół tygodnia temu. 21 sierpnia zdiagnozowano 123 nowe przypadki, czyli najwięcej od poprzedniego, kwietniowego rekordu (114 zakażeń). Tego samego dnia także u nas padł dobowy rekord - 903 nowe zakażenia koronawirusem. W ostatnich dniach liczba stwierdzonych przypadków jest w Polsce znacznie niższa od sierpniowego rekordu. Jednak teraz nikt poważny już nie mówi, że COVID-19 jest w odwrocie i niebezpieczeństwo minęło. Przypadki innych krajów z regionu są najlepszym dowodem, że może być nawet dokładnie odwrotnie.

Nie zmienia to faktu, że doniesienie ze świata biznesu coraz rzadziej są związane z pandemią. Firmy powracające do normalnej codziennej działalności oswoiły się już najwyraźniej z koronawirusem. Teraz głowy ich menedżerów zaprzątają inne problemy. Na przykład skąd wziąć pieniądze.


Z myślą o zdobyciu kapitału udała się na giełdę Česká zbrojovka, jeden z największych na świecie producentów broni. Teraz ČZ planuje ekspansję za ocean i zbiera na nią pieniądze.


Prostszy sposób na wzbogacenie się wymyśliło dwóch Bułgarów z miasta Kiustendił. Założyli kopalnie kryptowalut, ale ponieważ ta potrzebowała bardzo dużo energii, podłączyli się "na lewo" do sieci. W ciągu półtora roku skradli prąd wart ponad 2,5 mln BGN, czyli około 5,7 mln zł. Poszkodowanym jest firma należąca do czeskiego koncernu ČEZ.


W naszym regionie największą uwagę mediów przykuwa w ostatnich tygodniach Białoruś...


...na ile tamtejsze wydarzenia polityczno-społeczne przekładają się na gospodarkę? O sytuacji mówią przedstawiciele polskich firm działających na Białorusi.


Pewne znaki zapytania dotyczą również naszych drugich sąsiadów ze Wschodu. Dotychczas ukraińska imigracja łatała kadrowe dziury, z jakimi mieliśmy do czynienia w Polsce. Ale czy po pandemii nadal tak będzie?

Zobacz także

Stopy na Ukrainie bez zmian
Stopy na Ukrainie bez zmian Bank centralny Ukrainy nie zmienił dotychczasowego poziomu stóp procentowych. To druga z rzędu taka decyzja, informuje Reuters. czytaj
Forint odbił od pięciomiesięcznego dna
Forint odbił od pięciomiesięcznego dna Wtorkowa sesja przyniosła zmianę tendencji na węgierskiej walucie. Wsparło ją oświadczenie banku centralnego o wprowadzeniu środków mających na celu ograniczenie wahań na rynku pieniężnym. czytaj
Rubel zaczął się umacniać
Rubel zaczął się umacniać Rubel umacnia się po tym jak był najsłabszy wobec euro od początku 2016 roku, pisze Reuters. czytaj
Wizz Air zrezygnował ze zwiększenia mocy przewozowych
Wizz Air zrezygnował ze zwiększenia mocy przewozowych Wizz Air Holdings nie zwiększy, jak zapowiadał, mocy przewozowych do 80 proc. w przyszłym kwartale. Tłumaczy to nowymi restrykcjami podróży wprowadzonymi w Europie. czytaj
Otrzymujesz niniejszą korespondencję gdyż wyraziłeś zgodę na otrzymywanie przedmiotowego newslettera od Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o. Przypominamy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o., ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. W spółce jest powołany Inspektor Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl.
Twoje dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia naszych usług oraz w celach ar­chi­wal­nych. Posiadasz prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia prze­twa­rza­nia, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia udzielonej zgody. Wnioski w powyższym zakresie pro­si­my kierować na adres: rodo@bonnier.pl.