Zapraszam Cię do przeczytania wybranych przeze mnie artykułów: 
Kamil Kosiński
Kamil Kosiński 
redaktor PB.pl
Puls Biznesu
 

Opowieści z arkusza zleceń

Coś dla tych, którzy korzystają z rachunków maklerskich. Żadnych gorących newsów. Raz na miesiąc, informacje przydatne do podejmowania decyzji inwestycyjnych w trochę szerszej perspektywie niż bieżące wydarzenia.

3 Od tylu miesięcy krocząca 12-miesięczna średnia sesyjna obrotów na rynku głównym GPW wynosi mniej niż 800 mln zł. A do tego z miesiąca na miesiąc spada.

A do przemyślenia...

Przełom roku to na GPW aż sześć dodatkowych dni bez sesji. W kilku innych dniach handel będzie tradycyjnie symboliczny. Dlatego następne „Opowieści z arkusza zleceń" pojawią się dopiero na początku lutego. A dziś - jak na Barbórkę przystało - sporo o węglu i tym co z nim związane.

Na początku bardzo mocno związane, bo specyfika surowca powoduje, że kopalnie węgla brunatnego są nierozerwalnie połączone z wykorzystującymi go elektrowniami. Albo na odwrót jak kto woli. Tak czy owak, zwiększa się prawdopodobieństwo, że działający w ten sposób prywatny holding powróci do wypłat dywidend, po zaledwie rocznej przerwie.

Nieco ponad rok minął już od podpisania przez prezydenta ustawy o PPK. Za nami pierwsza transza pozyskiwania klientów. Choć bilans napływów na GPW będzie raczej pozytywny, to nie na tyle by powrócił efekt OFE. To zagranica zdecyduje o obliczu warszawskiej giełdy.

Zagranica zdecyduje też o tym, co będzie się dalej działo z katowickim producentem maszyn górniczych. Polityka klimatyczna bije w kopalnie węgla, które stanowią trzon jego klientów, a do tego zbliża się osłabienie koniunktury. Moment cyklu sprzyjałby wysokim dywidendom, ale pieniądze potrzebne są na dywersyfikację biznesu, w tej czy innej formie sprowadzającą się do wchodzenia na nowe rynki eksportowe.

Zobacz także

Dino spadło, ale nie osłabło
Dino spadło, ale nie osłabło Kurs giełdowej sieci marketów zanurkował po publikacji wyników kwartalnych. Ubiegłoroczne rekordy trudno będzie pobić, ale na pesymizm jest za wcześnie. czytaj
Spowolnienie stało się faktem
Spowolnienie stało się faktem Szczegółowe dane za III kwartał dają wyraźny sygnał o hamowaniu polskiej gospodarki. Potwierdzają to eksperci. czytaj
Spadek produkcji pomaga Budimeksowi
Spadek produkcji pomaga Budimeksowi Budownictwo zwolniło, więc spadnie presja na koszty materiałów i płac. Giełdowa spółka już wyhamowała spadek marż i nie narzeka na brak zamówień czytaj

PulsBiznesu.tv

Smętny obraz polskiego PKB

▶︎ Smętny obraz polskiego PKB

więcej materiałów wideo
Otrzymujesz niniejszą korespondencję gdyż wyraziłeś zgodę na otrzymywanie przedmiotowego newslettera od Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o. Przypominamy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o., ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. W spółce jest powołany Inspektor Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl.
Twoje dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia naszych usług oraz w celach ar­chi­wal­nych. Posiadasz prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia prze­twa­rza­nia, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia udzielonej zgody. Wnioski w powyższym zakresie pro­si­my kierować na adres: rodo@bonnier.pl.