Zapraszam Cię do przeczytania wybranych przeze mnie artykułów: 
Grzegorz Nawacki
Grzegorz Nawacki 
redaktor naczelny PB.pl
Puls Biznesu
 

Przewrót w PKO BP i prztyczek od Amazona 

128 dni – taki staż na stanowisku prezesa PKO BP może do CV wpisać Jan Emeryk Rościszewski, choć puryści wykażą, że zaledwie 41 dni, bo tyle minęło od zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jakie są kulisy tego niespodziewanego trzęsienia kadrowego, które zmiotło przy okazji dwóch członków zarządu, oraz jakie wnioski co do nowego układu sił można z tego wyciągnąć. Stery w największym polskim banku przejęła Iwona Duda, która dała się poznać z dobrej strony w Aliorze. Warto odnotować, że to za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy po raz pierwszy w historii prezesami największego banku i ubezpieczyciela są kobiety.

Gorąco miało być także na walnym Lotosu, na którym akcjonariusze decydowali, czy rozpocząć proces zmierzający do fuzji z Orlenem. Czytelnicy „PB” już przed walnym wiedzieli, że tak się stanie, bowiem opisaliśmy stanowisko kluczowych poza skarbem akcjonariuszy. Wieczorem przed walnym pojawiły się w mediach publikacje podgrzewające atmosferę, ale samo głosowanie poszło nadzwyczaj gładko i bez najmniejszych emocji. Daniel Obajtek dopiął swego i teraz zostaje już tylko przedstawić partnera, który kupi 30 proc. gdańskiej rafinerii.

Australijczycy zastąpią Japończyków w roli partnera KGHM w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Za 45 proc. udziałów zapłacą 1,55 mld USD plus potencjalnie dodatkowe 500 mln USD, co oznacza, że rynkowy gigant potwierdził opłacalność inwestycji polskiego czempiona, którą jeszcze nie tak dawno wielu polityków próbowało kwestionować. KGHM ma prawo pierwokupu, ale nie sądzę, by z niego skorzystał – lepiej taki biznes prowadzić z partnerem, szczególnie takim.

Ale nie tylko w państwowym biznesie działy się w tym tygodniu emocjonujące rzeczy. Rocznicę spektakularnego debiutu na GPW obchodziło Allegro. Specyficzny prezent dostało od… Amazona – ogłosił wejście z niezwykle agresywną ofertą, czym zdołował kurs polskiego konkurenta.

Idealna zbieżność dat nie wydaje mi się przypadkowa.

Jeszcze mocniej, bo o 20 proc., spadał kurs Ten Square Games po ogłoszeniu przez producenta gier, że proces poszukiwania inwestora zakończył się fiaskiem. W rozmowie z „PB” prezes tłumaczy, dlaczego nie doszło do transakcji, bynajmniej nie z braku chętnych, i co dalej ze spółką.

Ciśnienie wśród funduszy inwestujących w start-upy podnosi Hanna Strykowska, która odpowiada za dział funduszy kapitałowych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przez siedem miesięcy urzędowania zajmuje się porządkowaniem BRIdge Alfa, co i rusz odcinając fundusze niespełniające kryteriów od publicznych pieniędzy. Szykuje też kolejny nabór do programu dofinansowania.

Emocje wzbudziła także kolejna odsłona naszego rankingu płatników CIT, tym razem prześwietliliśmy firmy kurierskie. Okazuje się, że InPost płaci więcej niż szóstka konkurentów razem wzięta.

Do bardzo ciekawej polsko-estońskiej fuzji doszło w branży konsultingowej. Regionalna firma ma mieć przewagę i sprawniej pozyskiwać dotacje dla przedsiębiorstw.

W tym tygodniu opublikowaliśmy także dwa bardzo ciekawe wywiady. Pierwszy z Michałem Kuczmierowskim, prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, który opowiedział, jak będzie działać agencja z nowymi uprawnieniami. Przy okazji okazało się, że uprawnienia, które zyskała na czas pandemii, będzie miała również po niej.

Drugi — z szefem działu prawnego w Santander Banku Polska o sytuacji procesowej klientów frankowych. Okazuje się, że świeży wyrok TSUE może być ratunkiem dla banków.

Pozytywną wiadomością dla banków na pewno jest niedawna podwyżka stóp procentowych. Sprawdziliśmy, jak to się przełoży na ich wyniki oraz które zyskają najbardziej.

Jednym z efektów podwyżki oprocentowania kredytów ma być wyhamowanie galopującego wzrostu cen mieszkań. Przeanalizowaliśmy, czy te nadzieje nie są na wyrost. Na razie ceny biją rekordy, co potwierdza nasza comiesięczna analiza cen transakcyjnych — jakiekolwiek oznaki wyhamowania na razie widać tylko w Warszawie.

Po raz pierwszy francuska grupa Danone ma w Polsce jednego szefa. Został nim Paweł Piątek. Czemu ma służyć konsolidacja władzy i jakie plany rozwoju ma francuski gigant

Francuski akcent dość niespodziewanie pojawił się w tym tygodniu także w atomie. Od roku umowę z Polską mają Amerykanie, ale w środę ofertę złożył rządowi francuski EDF. O tym, czy rząd dopuści francuskiego partnera do rozmów, zdecydują oczywiście względy polityczne. 

Emocje wzbudza także zakaz handlu w niedzielę. Przez Sejm przeszła właśnie nowelizacja, która uniemożliwi obchodzenie zakazu pod płaszczykiem prowadzenia placówki pocztowej. Tematem zajęliśmy się w najnowszym odcinku podcastu. Szukaj Pulsu Biznesu do słuchania w swojej aplikacji muzycznej lub zajrzyj tu:

Sport to emocje, ale wnosi także wiele dobrego do życia zawodowego – przekonuje grono znanych menedżerów na łamach Pulsu Biznesu Po Godzinach. Serwujemy także emocje wywoływane sztuką – Andrzej Pągowski, najwybitniejszy polski grafik opowiada o tym, jak w czasie pandemii stworzył 120 plakatów, część z nich to cykl „Wajda na nowo”, który można oglądać w Łodzi. To tylko dwa z kilku materiałów, które czekają w weekendowej sekcji.

Zobacz także

Polski Ład uderzy w leasing
Polski Ład uderzy w leasing Nowe przepisy uniemożliwią wykup auta do majątku prywatnego bez podatku. To kolejna zmiana, która zaszkodzi atrakcyjności leasingu. czytaj
Potężny wzrost deficytu handlowego Polski
Potężny wzrost deficytu handlowego Polski Skok importu z powodu wyższych cen paliw i innych surowców jest negatywnym zjawiskiem, które obniży dynamikę konsumpcji. czytaj
Rośnie nowy kandydat na jednorożca
Rośnie nowy kandydat na jednorożca Vue Storefront oferujący rozwiązania dla e-commerce zgarnął od inwestorów 69 mln zł i z wyceną 320 mln zł wskoczył do najcenniejszej polskiej dziesiątki. czytaj
Jak być szefem, za którym ludzie wskoczą w ogień
Jak być szefem, za którym ludzie wskoczą w ogień Najlepsi menedżerowie chronią pracowników przed koszmarem biurokracji, stresem i presją na wyniki. czytaj
18 spółek z szansą na wzrost
18 spółek z szansą na wzrost Analitycy z BM mBanku zmienili nastawienie do rynku akcji z pozytywnego na neutralne i przedstawili kluczowe rekomendacje. czytaj

O autorze

Redaktor naczelny Pulsu Biznesu. W gazecie od marca 2006 r. Najpierw jako dziennikarz zajmujący się tematyką rynku kapitałowego, funduszy inwestycyjnych, emerytalnych, ubezpieczeniami, private equity. Od lutego 2011 r. byłem zastępcą redaktora naczelnego, a od maja 2016 r. również naczelnym pb.pl. W 2009 r. zostałem uznany Dziennikarzem Roku przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, w 2007 r. zdobyłem nagrodę Debiut Roku w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Jestem inicjatorem akcji #jedzjabłka, absolwentem wydziału dziennikarstwa w Collegium Civitas. Uwielbiam sport w każdej postaci.

g.nawacki@pb.pl   twitter: nawacki

 
Otrzymujesz ten newsletter gdyż jest on częścią usługi lub pakietu usług, z których obecnie korzystasz lub wyraziłaś/eś zgodę na jego otrzymywanie. Przypominamy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o., ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa, kontakt do Inspektora Ochrony Danych: adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl.
Twoje dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia naszych usług oraz w celach ar­chi­wal­nych. Posiadasz prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia prze­twa­rza­nia, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia udzielonej zgody. Jeśli chcesz skorzystać ze swoich praw napisz na adres: rodo@bonnier.pl. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdym mo­men­cie, lecz bez wpływu na zgodność z prawem prze­twa­rza­nia przed jej cofnięciem - jeśli chcesz odwołać zgodę kliknij tutaj.