Zapraszam Cię do przeczytania wybranych przeze mnie artykułów: 
Grzegorz Nawacki
Grzegorz Nawacki 
redaktor naczelny PB.pl
Puls Biznesu
 

No i stało się – mamy lockdown bez lockdownu. Nasze życie znów bardzo się zmieni. Niektóre ograniczenia – przede wszystkim zamknięcie miejsc, w których można uprawiać różne formy aktywności fizycznej – trudno zrozumieć. Gospodarka na pewno mocno odczuje czerwoną strefę, miejmy nadzieję, że nie tak jak w marcu, bo na drugą tarczę zwyczajnie nas nie stać.

Nie bacząc na ciężką sytuację w gospodarce, fiskus odpalił bombę atomową. Tak określana była klauzula GAAR, uprawniająca skarbówkę do kwestionowania schematów umożliwiających zmniejszenie podatku. Przez cztery lata z urzędnicy niej nie korzystali, tłumacząc, że jej rolą jest odstraszanie kombinatorów. Teraz zaczęli — 12 ukaranych firm ma dopłacić 82 mln zł

Na pandemii jedni tracą, inni zyskują. Do wygranych należy Polfa Tarchomin. Państwowa spółka błyskawicznie zaczęła produkować płyn do dezynfekcji i to był strzał w dziesiątkę – tylko z tego produktu ma więcej przychodów niż z leków w całym 2019 r. Najważniejszy jednak jest ciekawy plan wydania tej ekstrakasy.

Lepszą przyszłość chce nam zapewnić InPost — w błyskawicznym tempie wymieni flotę aut na elektryczną. Już w przyszłym roku wszystkie paczkomaty w Warszawie mają być zapełniane przez elektryki. Cel transformacji tłumaczy Rafał Brzoska.

Dawid Tokarz zakończył kolejne dziennikarskie śledztwo. Tym razem odkrył, że Adam G., podejrzany o stworzenie gangu zajmującego się nielegalnym hazardem, zaczął prężnie działać w biznesie kryptowalutowym.

Grzegorz Suteniec natomiast opisał kontrowersje związane ze sposobem, w jaki Poczta Polska wybrała dostawcę licencji produktów Microsoftu. Od kilku miesięcy państwowa spółka bez przetargu i umowy kupuje oprogramowanie. Poprzedni dostawca, wybrany w publicznym postępowaniu, przez trzy lata zainkasował za to ponad 50 mln zł. Poczta zapewnia, że wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami, ale głowy w pionie IT poleciały.

Wydarzeniem tygodnia był debiut Allegro. Pierwszego dnia kurs spółki wzrósł o ponad 50 proc. — jest już największa na GPW, pobiła rekord dziennych obrotów należący przez lata do PZU, a pod względem wskaźnika wycena/przychody zostawiła Amazona daleko w tyle.

To – w teorii – powinno uruchomić przecenę akcji, ale na kolejnej sesji kurs dalej rósł jak szalony. W końcu jednak paliwa do wzrostu zabrakło. Co dalej z kursem? Pod lupę wzięli spółkę analitycy i jest pierwsza rekomendacja.

Niezależnie od tego, co wydarzy się w kolejnych tygodniach, debiut Allegro już zapisał się w historii GPW złotymi literami. Po pierwsze: pozwolił inwestorom bardzo dużo zarobić (oczywiście tylko procentowo, bo z powodu ogromnego zainteresowania każdy kupił niewielki ułamek tego, co chciał). Po drugie: dzięki debiutowi o warszawskiej giełdzie znów było głośno na całym świecie — zajmowały się nią media ekonomiczne w najważniejszych centrach finansowych. Nic dziwnego, że Marcel Zatoński, który obserwuje Allegro od lat, nagrał podcast, w którym szuka odpowiedzi na pytania, co dalej ze spółką i jak wpłynie ona na całą giełdę.

Znany zarządzający funduszami inwestycyjnymi uważa, że debiut Allegro jak w soczewce pokazuje rozprzestrzenianie się wirusa spekulacji. Inwestorzy są w stanie wszystko zracjonalizować, a to oznacza, że… kursy dalej będą rosły

W sekcji Po godzinach polecam rozmowę z Pawłem Zynerem, łódzkim restauratorem, który podczas ponad 100 podróży miał okazję kosztować skorpiona w Bejrucie, jesiotra w Petersburgu i szczupaka w Tel Awiwie. Opisujemy także naukowców z UJ, którzy mają sukcesy na polu walki z chorobami zakaźnymi. Tak duże, że przyciągnęły fundusz inwestycyjny. Tradycyjnie jest także galeria najciekawszych zdjęć tygodnia. Zapraszam, już po godzinach

Zobacz także

Iga Świątek jest już warta miliony
Iga Świątek jest już warta miliony Wartość reklamowa polskiej tenisistki wzrosła po French Open wielokrotnie. Sponsorzy powinni szykować miliony złotych. czytaj
Przez pandemię spada opłacalność najmu
Przez pandemię spada opłacalność najmu Najbliższe pół roku pokaże, czy inwestowanie w najem jest rentowne, czy drugie mieszkanie to tylko ochrona kapitału czytaj
Polsce grożą miliardowe kary za ścieki
Polsce grożą miliardowe kary za ścieki MGMiŻŚ na odchodnym policzyło, że za niewypełnienie przez Polskę akcesyjnych zobowiązań możemy zapłacić ponad 5 mld EUR. Problem musi rozwiązać nowy gospodarz czytaj
Praca zdalna według nowych przepisów
Praca zdalna według nowych przepisów Tylko wyjątkowo pracodawca może narzucić wykonywanie pracy poza jej stałym miejscem. Zasadniczo taka forma ma być efektem uzgodnień — czytamy w projekcie regulacji czytaj

O autorze

Redaktor naczelny Pulsu Biznesu. W gazecie od marca 2006 r. Najpierw jako dziennikarz zajmujący się tematyką rynku kapitałowego, funduszy inwestycyjnych, emerytalnych, ubezpieczeniami, private equity. Od lutego 2011 r. byłem zastępcą redaktora naczelnego, a od maja 2016 r. również naczelnym pb.pl. W 2009 r. zostałem uznany Dziennikarzem Roku przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, w 2007 r. zdobyłem nagrodę Debiut Roku w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Jestem inicjatorem akcji #jedzjabłka, absolwentem wydziału dziennikarstwa w Collegium Civitas. Uwielbiam sport w każdej postaci.

g.nawacki@pb.pl   twitter: nawacki

 
Otrzymujesz niniejszą korespondencję gdyż wyraziłeś zgodę na otrzymywanie przedmiotowego newslettera od Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o. Przypominamy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o., ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. W spółce jest powołany Inspektor Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl.
Twoje dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia naszych usług oraz w celach ar­chi­wal­nych. Posiadasz prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia prze­twa­rza­nia, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia udzielonej zgody. Wnioski w powyższym zakresie pro­si­my kierować na adres: rodo@bonnier.pl.