Zapraszam Cię do przeczytania wybranych przeze mnie artykułów: 
Grzegorz Nawacki
Grzegorz Nawacki 
redaktor naczelny "Pulsu Biznesu" i pb.pl
Puls Biznesu

„Wiedźmin” znalazł się ostatnio na ustach całego świata. Serial na Netfliksie napędził sprzedaż książki Sapkowskiego – w USA zaplanowano dodruk 0,5 mln egzemplarzy, ale także gry CD Projektu. To wywindowało kurs polskiego producenta do rekordowego poziomu, ale piątek przyniósł zimny prysznic. Spółka zaskoczyła rynek przesunięciem premiery nowej gry „Cyberpunk” z kwietnia na wrzesień, co sprawiło, że kurs spadał o 10 proc., a wartość spółki w kilka godzin stopniała o 3 mld zł. Wyjaśniamy, skąd to zamieszanie i czy reakcja nie jest przesadzona.

Hitem tygodnia jest nasz tekst o problemach osób, które dały się namówić w inwestycję w condohotele w Ostródzie i Władysławowie. Deweloper upadł, hotele nie powstały, a  pieniądze przepadły. Grupa poszkodowanych próbuje w sądzie odzyskać je od… banku, który kusił zyskiem. I ma pierwszy sukces na koncie. Kolejny raz przypominam: nie ma czegoś takiego, jak gwarantowany wysoki zysk.   

Skoro już jesteśmy przy zyskach z inwestycji, to polecam analizę spółek zajmujących się fotowoltaiką. Kursy spółek tej branży rosną w astronomicznym tempie. Czy zatem to dobra inwestycja i na które warto postawić?

Bardzo ciekawy news dotyczy LOT-u. Ponoć polski przewoźnik chce przejąć linię czarterową, należącą do upadłego biura turystycznego Thomas Cook. Byłby to odważny ruch biznesowy. Narodowa linia była bohaterem także innego naszego tekstu. Otóż w 2018 r. polowanie skarbówki na firmy zbyt agresywnie optymalizujące podatki skończyło się tym, że w sidła wpadł… LOT. By go uratować, potrzebna była specustawa. To z kolei sprawiło, że przewoźnik znalazł się na kursie kolizyjnym z Brukselą. Urzędnicy znów musieli kombinować, a efektem jest interpretacja podatkowa ważna dla wielu firm.

W sferze polityki gospodarczej najważniejszym wydarzeniem było zaprezentowanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To zainicjowany przez Polskę unijny mechanizm, który ma sfinansować transformację energetyczną w kierunku czystej energii. Polska może liczyć na sfinansowanie inwestycji o wartości 100 mld zł. Dużo to czy mało? Sprawdziliśmy, czy to sukces czy przespana okazja.  

We Francji trwa najdłuższy strajk w powojennej historii. Obywatele sprzeciwiają się reformie emerytalnej. O co chodzi i jak wyglądają europejskie wydatki na emerytury – to jeden z wątków najnowszego raportu PB Forecast Makro UE. Jeśli szukasz pogłębionych analiz i prognoz, to gorąco polecam całą sekcję PB Forecast.

Równie gorąco polecam najnowszy podcast. Marcel Zatoński, jego autor, reklamuje go tak: „zapraszam do wysłuchania podcastu o rzeczach, które lubi każdy z nas: cukrze, wódce i podatkach”. Można posłuchać głosów z różnych stron na temat planowanego podatku cukrowego i jego konsekwencjach, wystarczy wyszukać w aplikacji muzycznej: Puls Biznesu do słuchania albo zajrzeć tu:

Zobacz także

Przypływ arabskich inwestorów w Zakopanem
Przypływ arabskich inwestorów w Zakopanem Pod Giewontem melduje się coraz więcej turystów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Biesiadują, zwiedzają, wydają pieniądze… Czasem nawet kupią nieruchomość czytaj
Kross chce być dwa razy większy
Kross chce być dwa razy większy Firma rowerowa z Przasnysza planuje do 2025 r. podwoić produkcję oraz przychody. Kluczem do sukcesu ma być eksport i pedelec czytaj
Wielton gromi francuską konkurencję
Wielton gromi francuską konkurencję Polska grupa zwiększyła w 2019 r. sprzedaż we Francji o 12 proc. i ma już ponad jedną piątą rynku naczep i przyczep. czytaj
Resortowa bitwa o NASK
Resortowa bitwa o NASK Przeniesienie instytutu pod nadzór resortu nauki zagraża krajowemu cyberbezpieczeństwu — przestrzega Rada ds. Cyfryzacji czytaj
Rozkręca się rynek fuzji i przejęć
Rozkręca się rynek fuzji i przejęć Finanse, zdrowie, technologie, opakowania, infrastruktura — to branże, w których aktywność inwestorów w 2020 r. może być szczególnie duża czytaj

O autorze

Redaktor naczelny Pulsu Biznesu. W gazecie od marca 2006 r. Najpierw jako dziennikarz zajmujący się tematyką rynku kapitałowego, funduszy inwestycyjnych, emerytalnych, ubezpieczeniami, private equity. Od lutego 2011 r. byłem zastępcą redaktora naczelnego, a od maja 2016 r. również naczelnym pb.pl. W 2009 r. zostałem uznany Dziennikarzem Roku przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, w 2007 r. zdobyłem nagrodę Debiut Roku w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Jestem inicjatorem akcji #jedzjabłka, absolwentem wydziału dziennikarstwa w Collegium Civitas. Uwielbiam sport w każdej postaci.

g.nawacki@pb.pl   twitter: nawacki

 
Otrzymujesz niniejszą korespondencję gdyż wyraziłeś zgodę na otrzymywanie przedmiotowego newslettera od Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o. Przypominamy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o., ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. W spółce jest powołany Inspektor Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl.
Twoje dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia naszych usług oraz w celach ar­chi­wal­nych. Posiadasz prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia prze­twa­rza­nia, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia udzielonej zgody. Wnioski w powyższym zakresie pro­si­my kierować na adres: rodo@bonnier.pl.